Prateći ideje Žana Monea i sugestije Žan Mone konferencije održane u Briselu 2014. godine, na kojoj je sugerisano proširivanje kurikuluma evropskih studija uključivanjem muzike, umetnosti i književnosti u korpus osnovnih predmeta kao što su pravo, ekonomija itd, Žan Mone modul Muzika i umetnost u oblikovanju evropskog kulturnog identiteta posvećen je muzici i umetnosti kao činiocima koji aktivno oblikuju evropski kulturni identitet.
Ovaj projekat promoviše interesovanje za Evropsku uniju i predstavlja efikasno sredstvo stvaranja pozitivne slike o njoj u vremenima mnogih izazova. Crpeći svoj autoritet iz istraživanja i visokih akademskih standarda, modul Muzika i umetnost u oblikovanju evropskog kulturnog identiteta nije samo tačka diseminacije informacija o Evropskoj uniji, već je i izvor znanja i stručnosti koji potiču iz partnerskih zemalja.
Tačno i objektivno znanje o snagama Evropske unije, zasnovano na rezultatima naučnih istraživanja koja se tiču kulturne različitosti i transnacionalne saradnje na području muzike, filma, likovnih umetnosti i književnosti, značajno je za razvoj interesovanja koja se tiču njene uloge i uticaja. Stoga Žan Mone modul Muzika i umetnost u oblikovanju evropskog kulturnog identiteta skreće pažnju na evropsko muzičko i umetničko nasleđe kao na izvanredan svetski kulturni svetionik. Ovaj projekat podseća na to da je kultura uverljivo sredstvo interkulturnog dijaloga, što je i dokazano kroz istoriju evropskog kontitnenta.
Ekspanzija i razvoj nastavnih modula, koji se tiču tema evropskog kulturnog identiteta u kurikulumima Unverziteta umetnosti u Beogradu, u skladu je sa glavnim ciljem Erazmus+ programa – održivim razvojem partnerskih zemalja u oblasti visokog obrazovanja. Mi smo posvećeni dugoročnom cilju – stvaranju budućeg regionalnog centra za Evropske studije umetnosti na Univerzitetu umetnosti – što je tesno povezano sa implementacijom ovog projekta.
Projektni tim čine nastavnici sa tri (od četiri) fakulteta Univerziteta umetnosti: dr Marija Masnikosa (akademski koordinator projekta), dr Ivana Perković, dr Tijana Popović Mladjenović, dr Sonja Marinković, dr Vesna Mikić, dr Dragana Stojanović-Novičić, dr Dragana Jeremić-Molnar, dr Ana Stefanović, dr Biljana Leković (Fakultet muzičke umetnosti); dr Nevena Daković (Fakultet dramskih umetnosti) i dr Nikola Šuica (Fakultet likovnih umetnosti). Ovaj tim predstavlja integrativni element Univerziteta.
Glavnu aktivnost modula predstavlja nastava – u okviru obaveznih kurseva i letnje škole sa novim opcionalnim kursom – namenjena studentima master i doktorskih studija umetnosti, kao i studentima iz drugih oblasti (npr. arhitekture, medicine itd.), kako bi se bolje pripremili za svoj budući profesionalni rad. U bavljenju regionalnim dostignućima na području muzike, umetnosti i evropske kulture kao kompleksnog identiteta, implementacija projekta uključuje originalne i nove nastavne strategije, kao i nove tehnologije. S obzirom na to da su Erazmus+ (KA 107) mobilnosti nedavno postale svakodnevica Fakulteta muzičke umetnosti, Univerziteta umetnosti u Beogradu, modul Muzika i umetnost u oblikovanju evropskog kulturnog identiteta pružiće svojim polaznicima adekvatne kompetencije za profesionalnu delatnost ili studiranje u Evropi.
Projekat podstiče objavljivanje i diseminaciju rezultata akademskih istraživanja na nekoliko nivoa.
Jedan od ciljeva jeste unapređenje dijaloga između istraživača i različitih zainteresovanih strana, putem okruglog stola sa javnom debatom na temu koja se tiče muzike i umetnosti u vreme krize, sa učesnicima iz državne uprave, umetničkog sveta, civilnog društva i medija. U suočavanju sa aktuelnom evropskom krizom i nedostatkom narativa o tome šta Evropa simbolizuje, važno je deliti fascinantne priče o evropskom identitetu, koje se nalaze izvan ekonomskih pitanja – priče i činjenice o zajedničkoj kulturnoj i umetničkoj istoriji i fundamentima našeg kontinenta. Takođe je planirano da se na okruglom stolu prezentuju rezultati projektnog tima ostvareni tokom implementacije projekta.
Predviđeno je da knjiga o muzici i umetnosti u oblikovanju evropskog kulturnog identiteta na engleskom jeziku – kompleksna i pažljivo koncipirana kao nova i vitalna sistematizacija kreativnih muzičkih i umetničkih tendencija, koje predstavljaju zajedničke osnove Evrope – bude jedan od glavnih rezultata projekta. Stvaranjem mreže istraživača i naučnika koji se bave ovom temom i podržavanjem partnerstva sa različitim istraživačkim institucijama u različitim zemljama, modul promoviše interdisciplinarne i multidisciplinarne pristupe istraživanju evropeizacije. Međunarodna konferencija Muzika i umetnost u oblikovanju evropskog kulturnog identiteta, na temu interkulturnog dijaloga, prethodiće ovom izdanju i okupiće istraživače evropske muzike, književnosti i filma, koji će razmatrati specifičnosti evropskog kulturnog identiteta.
Kao i u okviru Žan Mone modula Muzički identiteti i evropska perspektiva: interdisciplinarni pristup, predviđena je diseminacija rezultata studentskih istraživanja putem održavanja okruglih stolova, prezentovanja pisanih radova u emisijama stanica Radio Beograd 1 i 2, kao i publikovanja na veb stranici projekta, u formi knjige sa ISBN brojem.